9 programov a online aplikácii na písanie kníh a kreatívnych textov

Programy na písanie a tvorbu knihy

Hoci pero a papier je najjednoduchší spôsob, ako začať písať, existujú iní pomocníci, ktorí vám uľahčia prácu. Zoznámte sa sa s programami na písanie kníh, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani pokročilí spisovatelia. Písanie kníh a kreatívnych textov vďaka nim nikdy nebolo jednoduchšie.

 

Microsoft Word / Libre office

Microsoft Word je najpoužívanejší program na písanie textov na svete. Hoci má veľa konkurentov, svoju pozíciu lídra si stále drží. Obsahuje všetko, čo potrebujete pri písaní textu. Hoci nie je špeciálne vytvorený pre spisovateľov, dokážete aj v ňom napísať knihu. Mnohé firmy ho majú ako povinnú jazdu, no niektorí si odmietajú zaň priplatiť. V tom prípade nastupuje Writer v Libre Office, ktorý je vzhľadom Wordu takmer identický. Predstavuje prvú voľbu pri hľadaní alternatívy pre Word, čo sa týka programu na písanie textu.

Veľkou výhodou je jeho dostupnosť zadarmo a taktiež jeho kompatibilita s formátmi doc a docx a tiež s inými textovými formátmi.  Za Libre Office stoja ľudia, ktorí softvér neustále vyvíjajú a pridávajú nové funkcionality. Hoci nemá cloudové úložisko, to sa dá vykompenzovať uložením súborov na Dropbox alebo Google Drive.

Cena: Microsoft Word ako súčasť balíku Office 365 Home za 99 eur ročne alebo 10 eur mesačne, Libre office zadarmo

 

Odporúčané čítanie: Najlepšie programy a aplikácie na písanie textov

Google dokumenty

Chcete mať text stále po ruke, ak by vás popadla kreatívna chvíľka? Práve na to sú Google dokumenty priam stvorené. Ich veľkou prednosťou je cloudové úložisko, ktoré spomínané Libe Office nemá. Budete mať dokument stále po ruke v online forme a kedykoľvek si budete môcť zapísať myšlienku aj cez mobil.

Hoci nevyniká toľkými možnosťami úprav ako bežné programy na písanie, aplikácia dominuje v kategórii zdieľania dokumentov. Umožňuje zdieľanie s každým, kto má Google účet, alebo svoj email napojený na Google. Taktiež ponúka jednoduché a rýchle komentovanie čohokoľvek v dokumente a navrhovanie úprav. Oceníte aj históriu úprav, ktorú bežne v programoch nenájdete.

Cena: zadarmo

 

Scrivener

Je jedno, či ste začínajúci spisovateľ alebo sa hráte s textami už na profesionálnej úrovni. Scrivener je programom pre spisovateľov, scenáristov, právnikov, novinárov, ale ocenia ho aj študenti a akademici. Poskytuje všetko, čo potrebujete na písanie knihy. Ponúka ľahký pohyb a ovládanie medzi rôznymi časťami rukopisu, poznámok a odkazov. Práca na dlhšom texte je jednoduchšia, ak si ho rozdelíte na menšie časti. Vďaka programu sa môžete venovať zvlášť určitému odstavcu, upraviť text a následne sa venovať textu ako celku. Spisovatelia tak môžu písať každú kapitolu v samostatnom dokumente. V inovatívnom režime programu si môžete jednotlivé časti uložiť a upraviť tak, akoby boli súčasťou jedného dokumentu.

Scrivener taktiež ponúka možnosť plánovania vďaka svojmu nástroju Corkboard. Každá časť vášho projektu je pripojená na virtuálnu tabuľu, takže sa k nej môžete vracať a pracovať s ňou. Výhodou je aj možnosť zobrazenia viacerých dokumentov vedľa seba. Ak potrebujete časť textu skontrolovať s iným dokumentom, preložiť text alebo napísať popis na základe otvorenej fotografie, Scrivener vám to uľahčí. V editore môžete mať otvorené až štyri rôzne dokumenty v rovnakom okne naraz. K tomu ponúka množstvo iných funkcií, vrátane prípravy rukopisu na vytlačenie a exportu do rôznych formátov súborov.

Cena: prvých 30 dní zadarmo, plná verzia za 45 dolárov

 

Ulysses

Ulysses je riešením pre spisovateľov, novinárov, ale i na akékoľvek písanie textu, od krátkych poznámok, až po blogové príspevky. Medzi hlavné prednosti tohto programu na písanie textov patrí jednoduché a čisté rozhranie bez zbytočného rozptyľovania, export do viacerých formátov, vrátane docx, PDF a Medium a prepracovaná knižnica. V knižnici nájdete ľahko všetky svoje texty, pričom ich štruktúrovanie je len na vás. Máte k dispozícii množstvo zložiek, no čo je podstatné – všetko máte na jednom mieste, v jednej aplikácii. Nechýba ani iCloud synchronizácia. Program je dostupný okrem Macu a iPadu aj pre iPhone.

Text si môžete rozkúskovať do tzv. scheetov, čo uľahčuje ich záverečnú editáciu či preorganizovanie. Celkový dizajn programu je minimalistický, bez zbytočných tlačidiel a ikon. Všetko si môžete zmeniť podľa svojich preferencií – farby, fonty, ako majú vyzerať uložené texty, atď. Program disponuje množstvom drobných vychytávok, ktoré ocení každý spisovateľ – príkladom je nastavenie si limitov počtu znakov či mód písacieho nástroja.

Cena: vyžaduje predplatné na fungovanie vo všetkých zariadeniach (Mac, iPad a iPhone), na 14 dní skúšobná verzia zadarmo, jeho používanie v Európskej únii je za 39,99 eur ročne

 

yWriter

yWriter je taktiež skvelou voľbou pre spisovateľov. Ide o textový editor, ktorý vám umožní prehľadne rozdeliť knihu do jednotlivých kapitol a vytvárať skrátené obsahy. Ponúka možnosť importovať súbory a následne ich spájať do spoločného textu. Zaujímavé je, že tento textový editor bol navrhnutý samotným spisovateľom. Takto si môžete byť istí, že máte po ruke program, v ktorom sa používateľ ľahko orientuje a ponúka všetky funkcie, ktoré bude potrebovať pri písaní knihy.

V editore môžete pracovať na počítači, ale tiež aj cez Android a iOS. Sú zosynchronizované so softvérom yWriter (cez Google Drive alebo Dropbox), takže na texte môžete pracovať kedykoľvek. Ak dostanete inšpiráciu, no ste mimo domu, stačí vziať mobil do ruky a môžete písať.

Cena: zadarmo

 

Writemonkey

Writemonkey je program na písanie kníh, vďaka ktorému budete môcť nerušene písať svoje myšlienky na v celoobrázkovom režime bez žiadnych zbytočných ikon, menu, submenu a iných ovládacích prvkov, ktoré by vás mohli rozptylovať. Ocenia ho hlavne tí, ktorí radi píšu na klasickom písacom stroji, ale súčasne potrebujú pri tvorbe textov využívať výhody počítačov. Užívateľské prostredie je jednoduché a rovnako strohé ako list papiera vložený do písacieho stroja. Navyše, aj použitý font evokuje písací stroj.

Program má nenáročné systémové požiadavky, je ľahko ovládateľný a disponuje príjemným užívateľským rozhraním. Ovládanie i formátovanie textu môžete ovládať pomocou klávesových skratiek. Nechýba množstvo užitočných funkcií a nástrojov, ktoré program i napriek jeho jednoduchosti posúvajú o niekoľko tried nad obyčajný písací stroj. Podporuje mnohé jazyky, u niektorých to je kontrola pravopisu, hľadanie synoným, možnosť vkladania korektúr či poznámok a pod. K spusteniu programu je potrebný Microsoft .NET Framework, ktorý si ľahko stiahnete do počítača.

Cena: zadarmo

 

Focus Writer

Na prvý pohľad vyzerá ako nenápadná aplikácia s menej funkciami, no práve to je to, čo z nej robí užitočný nástroj na tvorbu knihy. Dokonalé prostredie programu používateľa ničím neruší, čo je ideálne, ak sa potrebujete sústrediť na prácu. Editor spĺňa všetko, čo sa od neho očakáva: jednoduché prostredie, ktoré sa dá ľahko prispôsobiť, základné funkcie pre správu dokumentov a dobrá stabilita (nemôže sa stať, že by ste prišli o rozrobenú prácu). Čerešničkou na torte je funkcia – plánovač textov, prostredníctvom ktorého si môžete nastaviť ciele, koľko textu chcete za danú dobu napísať. Taktiež program ponúka upozornenia, časovače, automatické ukladanie a pod.

Uložený text, či už vo formáte TXT alebo RTF môžete bez problémov otvoriť a editovať v textových procesoroch, ako je MS Word, resp. Writer z Libre Office. Jeho výhodou je práca v programe v prostredí Windowsu, ale možno ho používať aj na Macu. Môžete ho prenášať aj na USB kľúči či SD karte.

Cena: zadarmo

 

Sigil

Sigil je užitočný program navrhnutý za účelom jednoduchej tvorby a editácie elektronických kníh. Umožňuje upravovať knihy vo formáte ePub. Behom chvíľky dokážete vytvoriť elektronické knihy, k čomu vám pomáhajú mnohé nástroje ako editor metadát, plná podpora unikódu, podpora SVG, podpora importu TXT, HTML a EPUB súborov a pod. Nástroj umožňuje automatickú konverziu importovaných súborov do unikódu a taktiež prostredníctvom neho môžete nahliadnuť na knihu a sučasne na kód.

 

Má jednoduché ovládanie, ktoré zvládne aj začiatočník. Pri práci v programe máte k dispozícii panel nástrojov v hornej časti, kde možno upravovať fonty a formátovať text, vľavo sa nachádza panel s jednotlivými kapitolami, medzi ktorými môžete prepínať a venovať sa každej zvlášť a v strede je text, ktorý upravujete. Softvér je k dispozícii pre Windows, Linux i Macintosh a na webovej stránke projektu Google Code.

Cena: zadarmo

 

WriteItNow

Tento program na písanie knihy je vhodný najmä ak chcete napísať román. Softvér môžu využiť začínajúci i skúsení spisovatelia, ktorí majú pred sebou nástroj na kreatívne písanie textov. Má moderné rozhranie a intuitívne funkcie, ktoré z neho robia jeden z najlepších softvérov. Má jednoduché ovládanie a je dobre štruktúrovaný. Pomôže vám vytvoriť, organizovať, a prepojiť všetky prvky románu tak, aby bol výsledok pre vás čo najlepší.

Ponúka možnosť vytvárať a presúvať kapitoly a následnú úpravu zvlášť na každej z nich. Prehľadne vidíte všetky časti textu a to všetko máte uložené v jednom súbore. Oceníte aj nástroje písania ako počet slov, kontrola pravopisu, tezaurus a mnoho iných, bez ktorých sa nezaobídete. Umožňuje import dokumentov MS Word a export rukopisu v doc, PDF, EPub alebo ako HTML súbor.

Cena: demo verzia zadarmo, plná verzia za 69,95 eur