7 programov a online aplikácií na písanie textov

Užitočné programy a aplikácie na písanie textov

Každý potrebuje dobrý program na písanie textu. Je to jedna z prvých vecí, ktoré si inštalujeme do počítača alebo v prípade mobilných zariadení to nie je inak, pretože aplikácie  na písanie patria k najpoužívanejším.

Aký si ale vybrať? V tomto zozname nájdete prehľad tých najpoužívanejších programov, aplikáciíí a textových editorov.

 

Programy na písanie na stiahnutie

Microsoft Word

 

 

Bez pochýb ide o najpoužívanejší program na písanie na svete. V posledných rokov síce prišlo na trh dosť veľa konkurentov, no jeho pozíciu lídra si stále drží.

Obsahuje takmer všetko, na čo si len zmyslíte a s každou novou verziou prichádzajú aj nové vylepšenia pre fajnšmekrov.

Microsoft Words väčšinou ho majú vo firmách ako povinnú jazdu, avšak firmy su jeho licenciu môžu dovoliť. Čo ale keď by takáto kúpa pre vás bola finančne náročná? Existuje niekoľko veľmi dobrých alternatív zadarmo.

Cena: od 69 eur ročne, alebo od 149 eur jednorázovo

 

Libre Office Writer

 

 

Ak si nepotrpíte na modernom vzhľade Microsoft Word a boli ste zvyknutý na jeho verziu spred roka 2007, Libre Office je so starším vzhľadom Wordu takmer identický. V začiatkoch sa možno budete ťažšie orientovať, ale pre väčšinu ľudí je práve tento program na písanie prvou voľbou pri hľadaní alternatívy pre Word. Nielenže preto, lebo je plne dostupný zdarma, ale aj preto, lebo je kompatibilný s formátmi doc a .docx ale aj inými textovými formátmi. Takže nech vy alebo vaši kolegovia, známy alebo priatelia používate rôzne programy na písanie textu, s kompatibilitou nebudete mať problém.

Libre Office má aktívnu komunitu ľudí, ktorá softvér neustále vyvíja a stiahnuť si môžete doplnky a šablóny, pre pridanie nových funkcionalít. V dnešnej dobe by sa tomuto kancelárskemu balíku mohlo vyčítať len to, že nemá cloudové úložisko, čo však viete hravo kompenzovať uložením súborov na Dropbox alebo Google Drive.

Cena: zadarmo

 

Appache Open Office

 

 

Open Office bol prvou veľkou alternatívou pre kancelársky balík Microsoft Office. Neskôr z neho vznikol aj vyššie spomenutý Libre Office, s ktorým zdieľaný podobné kódovanie. Ak ide o rozdiely medzi Open Office a Libre Office, veľa ich nenájdete a dá sa povedať, že sú to dva takmer identické programy. Open Office má ale neporovnateľne viac šablón na stiahnutie zdarma, takže ak sa vám nechce hrať so vzhľadom a formátovaní pozadia, Open Office ponúka širšie možnosti.

Cena: zadarmo

 

WPS Office – Writer

 

 

Ak ste si príliš zvykli na Microsoft Word, ale poplatok zaň je podľa vás pridrahý, existuje táto skvelá alternatíva. Program na písanie Writer má takmer podobný vzhľad, takže prechod bude veľmi jednoduchý. Podproruje množstvo formátov a .doc alebo .docx medzi nimi nechýba.

Môžete si naraz otvoriť viacero dokumentov cez záložky, takže sa nebudete musieť preklikávať v rôznych oknách. Navyše má veľké množstvo šablón na rôzne účely a 1 GB cloudové úložisko na vaše dokumenty už vo verzii zdarma.

Na rozdiel od Open Office a Libre Office nie je Writer open sourcový program na písanie. Je podporovaný reklamami pri spustení. Tú však vždy stačí iba vypnúť a môžete sa pustiť do písania. Prémiová verzia reklamy neobsahuje a má niekoľko ďalších funkcií navyše. Ale väčšinou ich ani nebudete potrebovať. Preto vám bohato postačí aj verzia zdarma, ktorá sa plnohodnotne vyrovná aj platenému Microsoft Word.

Cena: zadarmo, prémiová verzia 44,99 dolárov / rok alebo jednorázovo 79,99 dolárov

 

Online aplikácie na písanie

Google dokumenty

 

 

Google nie je známy len tým, že má najpoužívanejší vyhľadávač na svete. V rámci svojho Google účtu máte okrem dobre známeho Gmailu aj množstvo ďalších aplikácií. Medzi nimi sú aj Google dokumenty, ktoré patria k prvým aplikáciám na písanie.

So svojimi približne 25 miliónmi aktívnych mesačných používateľov jednoznačne patrí medzi najpoužívanejšiu aplikáciu tohto druhu. Síce nevyniká toľkými možnosťami úprav ako bežné programy na písanie, ale táto aplikácia na písanie dominuje hlavne v kategórií zdieľania dokumentov.

Umožňuje vám jednoduché zdieľanie s každým, kto má Google účet, alebo svoj email napojený na Google, jednoduché a rýchle komentovanie čohokoľvek v dokumente alebo navrhovanie úprav. Užitočná je aj história úprav, ktoré bežne v programoch nemáte. Pri Pri nich by ste museli robiť viacero dokumentov a každý označiť podľa toho, o akú verziu ide. Na druhej strane, priamo v jednom Google dokumente si stačí otvoriť históriu a všetky zmeny si môžete ľahko pozrieť.

 

Cena: zadarmo

 

Zoho Writer

 

 

Zoho Writer je súčasťou balíka Zoho Docs (niečo ako Microsoft Office) a tiež súčasťou celého prostredia Zoho, s ktorým môžete mať pod jednou strechou celú svoju prácu. Balík Zoho je určený primárne pre firmy, ale Writer môžete mať samostatne a je vhodný aj pre bežné využívanie.

Vyniká najmä svojím pekným dizajnom a pokročilými možnosťami zdieľania a sprístupňovania dokumentov. Môžete určovať, kto všetko môže meniť prístupy k dokumentu, prideliť dátum expirácie prístupu, zdieľať dokukementy verejne, ale iba s prístupm na heslo alebo niektoré sekcie dokumentu uzamknúť. Ak pracujete s citlivými údajmi, ktoré chcete chrániť, tak pri kolaborácií s ďalšími ľuďmi by táto aplikácia na písanie mala byť jednou z prvých, ktoré vyskúšate.

 

Cena: zadarmo, k dispozícií aj platená verzia s väčším úložným priestorom a niekoľko ďalšími doplnkovými funkciami.

 

Microsoft Word online

 

 

Word pozná každý, ale jeho online verziu zdarma, už menej ľudí. Je to slušná náhrada za drahší Word. Nemá síce všetky jeho funkcie a možnosti editácie textu, ale ak potrebujete len základné úpravy textov, zdieľanie dokukementov, táto aplikácia na písanie vám bohato postačí.

Cena: zadarmo