17 programov a online aplikácií na úpravu fotiek

Aplikácie a programy na úpravu fotiek

Povedzme si na rovinu: dnes sa bez úpravy fotiek zaobíde málokto. Je jedno, či sa jedná o jednoduchú úpravu farieb, expozície alebo o pokročilejší dizajn. V každom prípade je dobré mať k dispozícii program, ktorý upraví vašu fotku kedykoľvek potrebujete.

Pozrite sa na prehľad programov a aplikácií na úpravu fotiek, ktoré sú zadarmo, platené, online bez potreby inštalácie a na tie, ktoré môžete používať pohodlne vo svojom smartfóne.

 

Programy na úpravu fotiek zadarmo

Gimp

Program na úpravu fotiek zadarmo Gimp

 

Tento voľne dostupný konkurent Photoshopu je kvalitným programom na úpravu fotiek. Ide o robustný bitmapový editor, vhodný skôr pre skúsenejších užívateľov. Patrí medzi najlepšie bezplatné programy vďaka množstvu jeho funkcií a výberu pluginov a filtrov na stiahnutie.

Slúži najmä na úpravu fotiek, ale umožňuje aj fotomanipulácie či kreslenie. Zvláda aj veľké množstvo rôznych typov súborov a obrazových formátov a dovoľuje vytvárať vlastné štetce.

Jeho použitie dokonca zvládnu aj začiatočníci, ktorí si môžu prepnúť používateľské rozhranie do jedného okna. Majú tak k dispozícii kompaktné prostredie bez predchádzajúceho rozdelenia funkcií do viacerých okien. Gimp podporuje prácu s vrstvami, selekciami, úpravu farieb, atď.

Gimp každú chvíľu ponúka novinky a zmeny, ktoré zdokonaľujú prácu v programe. Vďaka vývojárom je možnosť zoskupovať vrstvy, čo zjednodušuje orientáciu pri zložitejších programoch a tiež prácu s textom môžete vytvárať a editovať priamo na plátne!

 

Plusy: množstvo pokročilých funkcií, ideálny pre nadšencov úpravy a retušovania fotiek, možnosť inštalácie nových modulov na rozšírenie funkcionality, zadarmo

Mínusy: môže obsahovať chyby, ktoré nebývajú rýchlo opravené, nevie pracovať s HDR

Paint.net

Je ďalším z freeware editorov, ktorý s fotkou urobí takmer čokoľvek. Je rýchly a so všetkými potrebnými funkciami pre nenáročného používateľa.

Využijete ho hlavne pri menších úpravách fotografií, pri ktorých je použitie napr. programu Gimp zbytočné. Obsahuje dôležité nástroje, vďaka ktorým môžete obrázky orezať, otočiť, zmeniť ich veľkosť či nastaviť farby, jas, kontrast. Umožňuje prácu s viacerými vrstvami a taktiež oceníte možnosť vytvárania zaujímavých koláží. Program vám ďalej ponúka množstvo upravovacích nástrojov od klasického rámčeka slúžiaceho pre výber požadovanej scény po možnosť vkladania textu.

Široká paleta špeciálnych efektov a pluginov, ktoré rozširujú už aj tak bohaté funkcie programu, sú príjemným bonusom. Hoci neobsahuje toľko funkcií ako Gimp, na zoznámenie sa s prvým programom na úpravu fotiek je ideálny.

 

Plusy: príjemný fotoeditor, množstvo základných funkcií a efektov, práca s vrstvami, nenáročné na výkon, zadarmo

Mínusy: neumožňuje jednoduché retušovanie, na odstránenie nedokonalostí pleti treba siahnuť po iných aplikáciách, nepoužiteľné automatické úpravy, veľká náročnosť na operačnú pamäť počítača

Inkscape

 

Program na úpravu fotiek Inkscape

 

Hoci ide primárne o vektorový grafický program, možno ho využiť aj na editovanie fotiek, z čoho vás najviac budú zaujímať jeho filtre.

Predstavuje všestranný grafický nástroj a používa sa na tvorbu obrázkov ako ikony, grafy, logá, mapy, diagramy, atď. Dá sa využiť aj na tvorbu letákov a plagátov. Obsahuje všetky funkcie, ktoré by mal dobrý vektorový editor obsahovať – texty, kreslenie kriviek a rôznych objektov, efekty, podpora práce s hladinami, transformácia objektov a pod.

Inkscape je dokonca schopný tvorby obrázkov takmer fotografickej kvality. Podporuje prácu s formátom SVG (Scalable Vector Graphics) a taktiež umožňuje import formátov JPEG, PNG, TIFF a ďalších. Pravidelne sú pridávané nové vlastnosti a hoci sa primárne vyvíja pre Linux, je multiplatformový a beží aj vo Windows, Mac a iných systémoch.

 

Plusy: zadarmo, množstvo funkcií, lokalizovaný aj do slovenčiny, multiplatformové uplatnenie, práca s SVG, je v slovenčine

Mínusy: ťažší pre začiatočníkov, môže byť pomalý pri práci s väčším súborom

Krita Desktop

Patrí medzi grafické programy, pomocou ktorého môžete vytvárať skice, náčrty ale aj prepracovanejšie grafiky. Obsahuje klasické vektorové nástroje, ale aj iné funkcie, filtrov a efektov. Tento pokročilý editor pracuje s vrstvami a ponúka aj iné funkcie, vrátane pomôcok na kreslenie, nástroje na efekty, štetce, atď. Hotové obrázky sa dajú potom exportovať do jedného z formátov PDF, TIFF, JPEG, PNG a ďalších.

Práca s obrázkami a náčrtmi je v ňom jednoduchá a prostredie programu je užívateľsky prívetivé. Ľahko si v tomto programe viete nastaviť panely nástrojov tak, aby rozmiestnenie vyhovovalo vašim zvykom i zadaniu práce. Ak chce nerušenú prácu bez rozptýlenia, je možnosť zobraziť iba plátna bez akýchkoľvek ďalších nástrojov.

Krita Desktop je výkonná aplikácia pre digitálnu maľbu, určená pre ilustrátorov a iných umelcov, animátorov, tých, ktorí sa venujú tvorbe komiksov a pre každého, kto chce kresliť a maľovať.

 

Plusy: množstvo funkcií a vektorových nástrojov, dajú sa vypnúť všetky panely, export do rôznych formátov

Mínusy: obtiažnejšia práca s vrstvami, môže byť pomalý

PhotoScape

Potrebujete program, ktorý dokáže viac než len obyčajnú editáciu fotiek? PhotoScape je skvelou voľbou. Ide o univerzálny nástroj na prehliadanie a editáciu obrázkov. Pomocou neho môžete spravovať knižnicu svojich fotografií, uložených na lokálnom disku. Zahŕňa všetko potrebné na prezeranie, optimalizáciu, úpravu i tlač fotografií. Môžete meniť veľkosť fotografií, upravovať ich kontrast, jas a farby.  Veľmi užitočnou funkciou je odstránenie červených očí. Oceníte aj editáciu pomocou rôznych grafických filtrov, ktoré zmenia fotku na nepoznanie.

Bonusom je možnosť konverzie všetkých RAW súborov do komprimovaného formátu JPG. Aby toho nebolo málo, môžete si vytvárať vlastné animácie vo formáte GIF.

 

Plusy: hromadná úprava fotiek jednoducho a rýchlo, prehľadný interface, tvorba GIF animácií, možnosť tlače fotografií na doklady, konverzia RAW do JPG

Mínusy: nedostatok vrstiev, pri práci s fotkami sa stráca ich kvalita

Fotor

 

Program na úpravu fotiek Fotor

 

Grafický program priam stvorený pre začiatočníkov. Taký je Fotor, jednoduchý a šikovný nástroj na rýchlu úpravu fotografií. Obsahuje základné funkcie pre manuálnu úpravu fotografií, ako je klasické orezanie, otočenie, zmena kontrastu, ostrosti a teploty farieb. Výnimočný je v množstve rôznych automatických filtrov – od klasických až po špeciálne, s ktorými si na fotografii vybielite zuby alebo schudnete.

Funguje na každej platforme vrátane internetového prehliadača. Môžete si ho stiahnuť do svojho smartfónu alebo do počítača. Verzia dostupná zadarmo ponúka len časť filtrov, za verziu Pro, v ktorej budete mať k dispozícii stovku filtrov a veľké úložisko pre prácu so stovkami fotografií, zaplatíte 9 dolárov každý mesiac.

 

Plusy: funguje v prehliadači, jednoduchý na ovládanie, vhodný pre amatérov

Mínusy: zadarmo verzia obsahuje menej filtrov ako verzia Pro

 

Platené programy na úpravu fotiek

Photoshop

 

 

V súťaži o najlepší profesionálny program na úpravu fotiek by bezpochyby zaujal prvé miesto. Adobe Photoshop sa za vyše 25 rokov od svojho vzniku stal doslova fenoménom, ktorý uľahčuje prácu fotografom, grafickým dizajnérom a iným kreatívnym profesionálom.

„Program všetkých programov“, ako by sa dal nazvať Photoshop, toho dokáže veľmi veľa. Ponúka neobmedzené možnosti farebnej a tonálnej úpravy fotiek, vrstvy, maskovanie, selekcie, prácu so štetcom, kvalitné filtre, ako napr. rôzne typy rozostrenia či šumu.

Nechýba automatická retuš a vypĺňanie obsahu podľa okolia, čo je skvelá funkcia, ktorá ušetrí množstvo času. Niektorí využijú možnosť Liquify alebo „skvapalnenia“, čo je prepracovaný nástroj na precízne vyrovnanie nerovností a nesúmerností objektov. Pokročilá úroveň automatizácie a práce so súbormi ako akcie, skripty a pod. sú samozrejmosťou.

Súčasťou Photoshopu je samostatný modul Adobe Camera RAW, pomocou ktorého možno vyvolať RAW formáty. To je len zlomok toho, čo ponúka populárny program. Doteraz vyšlo už niekoľko verzii Photoshopu, ktoré sa od seba odlišujú novými funkciami navyše. Taktiež je viacero produktov, ktoré patria pod záštitu Adobe Systems, ako Photoshop CC či Photoshop Lightroom.

 

Plusy: ideálny pre tých, ktorý to myslia s pokročilou úpravou fotiek vážne, nespočetné množstvo funkcií a nástrojov

Mínusy: zaberá mnoho miesta na disku a je náročný na výkon počítača, komplexný a pomerne zložitý, testovacia 30-dňová verzia Photoshopu je zadarmo, inak si zaň treba priplatiť

 

Corel Paintshop Pro

 

 

Má prehľadné a jednoduché ovládanie, preto je vhodný pre tých, ktorí ešte len začínajú s úpravou fotografií, ale i pre pokročilých. Reč je o programe Corel Paintshop, ktorý ponúka mnoho užitočných funkcií, vrátane inteligentného výberu, vrstiev, filtrov a vodoznakov.

Fotografie sa v tomto programe dajú vylepšiť mnohými spôsobmi – upravíte perspektívu, opravíte červené oči, vyvážite farby a kontrast a obrázky môžete orezávať a prevracať.

Aby toho nebolo málo, dajú sa použiť aj rámčeky rôznych farieb a vzorov, zmeniť farebnú fotografiu na čiernobielu, ochrániť ju proti odcudzeniu opatrením vodoznaku a mnoho iného.

 

Plusy: jednoduché ovládanie, prehľadné užívateľské rozhranie, možnosť použitia vodoznakov a grafických filtrov, široká paleta nástrojov

Mínusy: zadarmo je len na mesiac

 

Zoner Photo Studio

Zoner Photo Studio je softvér na spracovanie fotografií od importu až po publikovanie. Je skvelý na organizáciu fotografií, ich editáciu i následné spracovanie. V programe si môžete vytvoriť vlastnú fotoknihu alebo fotokalendár. Obsahuje klasické úpravy známe z bežných editorov, no pribudla práca s vrstvami. Fotografie môžete pomocou neho upravovať a k týmto úpravám sa vracať a rôzne ich modifikovať.

Aj keď neponúka veľa grafických funkcií, ako menej skúsení používatelia sa v ňom nestratíte a pokročilí nájdu to, čo potrebujú. Zoner Photo Studio je prispôsobený pre potreby fotografa. Môžete prechádzať svoje súbory a využívať pridané nástroje: rýchle vyhľadávanie, označovanie fotografií, kľúčové slová, hodnotenie s hviezdičkami, GPS súradnice a ďalšie.

Hoci sa fotografie ukladajú do zvláštneho súboru, ak radi pracujete s originálom, je k dispozícii klasický editor. Pri zmene vám urobí i zálohu originálu, o čom svedčí, ako je program chytrý! Čo je na tom najlepšie, ide o program na úpravu fotiek zadarmo v slovenčine. Ak však chcete viac funkcií a nástrojov, musíte ti priplatiť.

 

Plusy: skvelý pre amatérov aj profesionálov, zálohuje originály, program dostupný aj v slovenčine

Mínusy: posledná verzia prešla na systém predplatného

 

Online editory a aplikácie na úpravu fotiek

Pizap

 

Online editor fotiek Pizap

 

Online aplikácia PiZap obsahuje efekty a filtre, a používatelia sa tak môžu so snímkami pohrať do najmenších detailov. Nečakajte však nejaké pokročilejšie funkcie. Základné fígle však zvládne – napr. vie do fotografií vkladať rôzne symboly, obrázky a pod. Hodí sa skôr na rýchlu a jednoduchú úpravu fotografií. Príkladom je vloženie textu, nejakého zaujímavého symbolu, či obrázkov na fotografiu.

Ide zároveň o zábavný nástroj pre úpravu mobilných fotografií. Zaujímavosťou je prítomnosť nástroja v podobe Meme Creatora. Pomocou fotky či vloženého textu možno vytvoriť klasické meme a hneď ho zavesiť na niektorej sociálnej sieti.

 

Plusy: tvorba koláží, klasické funkcie pre úpravu, ľahké ovládanie

Mínusy: nie je náročný a zložitý, čo by mohlo byť problémom pre pokročilejších používateľov

Befunky

Befunky je populárnou aplikáciou a grafickým editorom priamo v okne vášho prehliadača. Ponúka úpravu fotiek zábavnou, hravou a hlavne profesionálnou formou v online režime.

V ponuke úprav sú okrem základov aj úžasné efekty, zaujímavé nástroje pre zaostrenie a expozíciu. Ponúka rôzne, niekedy až divoké efekty i základné úpravy.  Medzi štandardné funkcie tohto programu na úpravu fotiek online patrí napríklad úprava osvetlenia, úprava digitálneho šumu a farieb a to len pomocou jedného kliknutia.

Stačí si nahrať fotku zo svojho počítača a začať upravovať. K tomu podporuje aj tvorbu koláží. Aplikáciu si obľúbi i mierne pokročilý fotograf, ktorý túži po niečom jednoduchom a rýchlom. Ak si chcete upraviť fotografiu pre Facebook ci MySpace, Befunky je riešením. Aplikácia je prepojená s niektorými sociálnymi sieťami a inými obľúbenými stránkami, odkiaľ ich môžete jednoduchým spôsobom stiahnuť a po editácii opäť nahrať. Tento online kreatívny nástroj je k dispozícii aj v mobilnej verzii.

 

Plusy: jednoduché ovládanie, obrovské množstvo úprav, tvorba koláží, po registrácii možnosť interakcie s ostatnými používateľmi

Mínusy: zadarmo sú len základné úpravy, za zložitejšiu verziu si treba priplatiť

 

Aplikácie na úpravu fotiek pre iPhone

Pixlr

Pixlr je grafický editor, ktorý umožňuje úpravu digitálnych fotografií. Podporuje formáty ako JPG, PNG, BMP, GIF a ďalších.

Aplikácia v sebe skrýva obrovské schopnosti na úpravu fotiek. Obsahuje niekoľko editačných nástrojov, pomocou ktorých môžete orezať a narovnať fotografie, použiť automatickú korekciu, zmeniť veľkosť, odstrániť červené oči, nastaviť ohnisko alebo upresniť úrovne rozostrenia, pridávať rôzne efekty, pozadie a pod.

Funkcie, ktoré ponúka, sú veľmi podobné Photoshopu. Na úpravu fotiek pomocou filtrov (krivky, úrovne, atď.), napríklad na Facebook alebo Youtube, je Pixlr výborným nástrojom. Je online, teda všade dostupný a ešte k tomu aj zadarmo!

 

Plusy: ľahšia verzia Photoshopu, zadarmo

Mínusy: nevie pracovať v režime CMYK

Litely

Aplikácií na úpravu fotografií je veľmi veľa, no Litely sa od ostatných niečím výrazne odlišuje. Môže sa pochváliť svojou kvalitou a funkciami. Môžete od nej očakávať pekne vyzerajúce filtre, pomocou ktorých premeníte svoje zábery na umelecké diela. Stačí si vybrať filter a posúvaním zľava doprava po fotografii určiť jeho intenzitu. Cieľom filtrov je doladiť nevydarené zábery.

Litely taktiež ponúka automatické vylepšenie detailov, intuitívne dotykové ovládanie a minimalistické používateľské prostredie. Aj keď aplikácia je zadarmo, musíte si priplatiť za balíky filtrov, ktoré sa líšia od základného začiatočného balenia. Cena sa pohybuje od 9 dolárov až po kompletnú sadu za 148 dolárov.

 

Plusy: pekne vyzerajúce filtre, intuitívne dotykové ovládanie

Mínusy: ak chcete viac filtrov, treba si priplatiť

 

Snapseed

Zoznámte sa s Snapseed, viacúčelovým editorom fotografií pre vylepšovanie a upravovanie snímok. Predstavuje jednu z najpopulárnejších aplikácií na úpravu fotografií na iPhone. Má veľmi ľahké ovládanie a pritom disponuje skvelou zbierkou nástrojov. Aplikácia vyniká vo všetkých základných technikách spracovania fotografií, vrátane expozície, farby, ostrenia, orezávania a zarovnávania.

Máte k dispozícii i veľký výber zaujímavých filtrov, pomocou ktorých premeníte farebnú fotografiu na čiernobielu, môžete pridávať textúry, rôzne efekty rozostrenia a pod. Je bezplatný a bez reklám. Funkčnou výbavou môže konkurovať aj desktopovým nástrojom.

 

Plusy: podobný ako desktopové nástroje, pokročilejšie funkcie, možnosť nedeštruktívnych úprav, prehľadné používateľské prostredie, editácia JPEG a RAW formátu, bez reklám, zadarmo

Mínusy: dlhšie spracovanie fotografií pri väčšom súbore

 

Aplikácie na úpravu fotiek pre Android

Airbrush

Ak hľadáte synonymum pre úpravu Android fotografií, ste na správnej adrese. Aplikácia Airbrush ponúka množstvo filtrov a efektov, medzi ktorými stojí za to spomenúť vyhladenie tváre od nedokonalostí, efekty pre belšie zuby či celková premena tváre na predvolené druhy úprav ako výrazné linky či čierne slzy.

V priebehu chvíľky vás zbaví akné či dodá pokožke opálený nádych, vďaka čomu ju ocenia hlavne milovníci selfie. Ponúka prehľadné rozdelenie na tri kategórie: skrášlenie, make-up a filtry. Očakávajte tiež menej výrazné filtre na ľahkú úpravu pozadia fotografie. Aplikácia je zadarmo, no obsahuje in-app nákupy.

 

Plusy: ľahké a prehľadné ovládanie, väčšina nástrojov zadarmo

Mínusy: za pokročilejšie funkcie si treba priplatiť

 

Afterlight

Afterlight je podarený titulok, pokiaľ ide o úpravu fotografií! Patrí medzi najprepracovanejšie nástroje pre editáciu. Aplikácia sa primárne zameriava na efekty, filtre a špeciálne textúry. Ponúka jednoduché ovládanie, až 57 rôznych filtrov, nástroje na úpravu fotografií, orezanie a transformáciu.

Taktiež si v ňom môžete vybrať pozadie či rámček, no poteší aj možnosť výberu kvality finálnej fotografie. V rámci aplikácie je možné fotografiu priamo odfotiť a následne ju upraviť. Hoci je možné stiahnuť si aplikáciu zadarmo, obsahuje poplatky v podobe in-app nákupov.

 

Plusy: zameranie na efekty a filtre, prepracovaní nástroje na editáciu

Mínusy: poplatok za rozšírenú verziu

 

Moldiv

Moldiv je šikovná aplikácia ponúkajúca mnoho rôznych použiteľných úprav. Ak chcete vytvárať plagáty alebo upozornenia na nejaké akcie, je priam ideálna! Ide o jednu z mála aplikácií, u ktorých má zmysel hrať sa prednastavenými filtrami. Medzi úpravy, ktoré ponúka, patria rôzne funkcie typu zväčšovania očí, vyhladzovanie pokožky, dovoľuje dodávať rôzne textúry, texty, orezávanie a pod. Za zmienku tiež stojí schopnosť dodať fotografii rozmazané pozadie, presnejšie povedané, schopnosť vybranú časť fotky zachovať ostrú a zvyšok rozmazať.

Moldiv ponúka tiež jednu skvelú vec – nachádza sa v nej mnoho fontov písma, ktorého úpravy sú naozaj bohaté. Môžete si tak v aplikácii vytvoriť profesionálne výtlačky či plagáty. Sympatické je aj to, že software automaticky ukáže exif – kedy a v akých podmienkach bola fotografia vyfotená.

 

Plusy: možnosť vytvárania plagátov a iných výtlačkov, mnoho fontov písma

Mínusy: rozšírená verzia je platená