12 programov a online aplikácií na tvorbu prezentácií

program na prezentácie

Nič nedokáže ľudí uspať tak rýchlo ako nudná prezentácia. Horda fádnych, nevýrazných a zabudnuteľných slidov v miestnosti plnej ľudí a vydýchaného vzduchu je zaručeným receptom, aby si vaše publikum zbehlo na rýchlu návštevu sveta snov.

Ale nemusí to tak byť vo vašom prípade, ak budete mať dynamickú prezentáciu s dobrým vizuálom. Práve dynamické vizuálne spracovanie dokáže ľudí prebudiť a získať si ich pozornosť v každom kroku prezentácie. Stačí si vybrať ten správny program na prezentácie, a zvládnete to ľavou zadnou.

Ak neviete, aké sú možnosti, v tomto zozname nájdete rýchly prehľad platených aj voľne dostupných programov na tvorbu prezentácie i online aplikácie.

 

Programy na tvorbu prezentácie

 

PowerPoint

 

Asi neprekvapí, že začíname práve týmto programom z dielne Microsoftu, keďže dominuje ako prvá voľba pre väčšinu užívateľov s operačným systémom Windows. Dlhé roky bol a ešte stále je štandardom pre programy na tvorbu prezentácie.

Nevýhoda je asi iba v cene. Nie je to práve najlacnejší program. Dá sa kúpiť aj samostatne od 79 eur, najlacnejší balík Microsoft Office s Wordom, Excelom a PowerPointom stojí 149 eur.

Ale dá sa získať s obmedzenými funkciami aj zdarma. Viac o tom neskôr v článku v časti aplikácie na tvorbu prezentácií online.

 

Cena: od 79 eur

Web: microsoft.com/sk-sk/store/collections/alloffice

 

WPS Office Presentation od Kingsoft

 

Ak by ste hľadali skvelú alternatívu za PowerPoint, tak program na prezentácie WPS Presentation bude presne to, čo hľadáte. Má takmer podobný vzhľad, a rovnaké funkcie ako PowerPoint. Je s ním plne kompatibilný a podporuje formáty .ppt a .pptx.

Jedna nevýhoda, ktorá vám môže vadiť v novšej verzií – vo verzii zdarma vám pri spustení vykočí reklama, ktorú môžete vypnúť po piatich sekundách. Inak je plne funkčný bez obmedzení.

 

Cena: zdarma, možnosť zakúpiť aj platenú verziu

Stiahnuť: kingsoftstore.com/software/kingsoft-office-freeware

 

LibreOffice Impress

 

Takisto skvelou alternatívou zdarma za PowerPoint je LibreOffice Impress, ktorý je kompatibilný s formátmi .ppt a .pptx.

Má dostatočné množstvo funkcií na vylepšenie vašej prezentácie a tiež voľne dostupné šablóny.

Má len jednu výraznú nevýhodu. Ak vytvoríte prezentáciu v Impress a otvoríte ju v PowerPointe (platí aj naopak), tak vám môže zblbnúť formát písma alebo rozmiestnenie prvkov v slidoch.

 


Cena: zdarma

Stiahnuť: sk.libreoffice.org

 

OpenOffice Impress

 

Impress je prezentačný program na prezentácie zdarma, ktorý je súčasťou kancelárskeho balíka OpenOffice. Má dosť veľa základných aj pokročilých funkcií, tiež si môžete vybrať z množstva animácií a prechodov medzi slidami, ktoré oživia vaše myšlienky.

Rozhranie je dosť intuitívne, aby ste sa v ňom vyznali aj bez študovania manuálov, avšak pôsobí dosť zastaralo oproti iným programom.

 

 

Cena: zdarma

Stiahnuť: openoffice.org/sk

 

Aplikácie na tvorbu prezentácie online

 

Prezi

 

Ako bol PowerPoint prelomom pre prezentácie, keď prvýkrát uzrel svetlo sveta, to isté spôsobila aj online aplikácia na tvorbu prezentácii Prezi.

V mnohom PowerPoint prekonala a patrí k najkreatívnejším možnostiam, ako urobiť dynamickú prezentáciu, ktorá publikum zapája, a nie uspáva. Slovami Chrisa Andersona, CEO organizácie Ted, ktorá zastrešuje prezentácie myšlienok hodné šírenia po celom svete: „Prezi pomáha nanovo objaviť umenie prezentovať.“

Jediná nevýhoda spočíva v počiatočnom zisťovaní, ako táto aplikácia funguje. Všetko je ale sila zvyku.

 

 

Cena: zdarma len pre tvorbu verejne dostupných prezentácií, od 5 dolárov / mesiac s ďalšími funkciami

Web: prezi.com 

 

Google Slides

 

Gmail nie je jediné, čo vo svojom Google účte môžete využívať. Viete ho napojiť na YouTube, fotky, cloudové úložisko Google Drive. Zároveň s ním viete vytvárať aj Google dokumenty, tabuľky. A hlavne, prezentácie.

Cena: zdarma v rámci Google účtu

Web: google.com/intl/sk/slides 

 

Zoho Show

 

Zoho je balík online aplikácií pre firmy, v ktorom majú všetko potrebné pod jednou strechou. Od marketingu, cez emaily, po správu klientov. V rámci neho si môžete vybrať aj balík Docs, v ktorom máte okrem aplikácie na písanie a tvorbu tabuliek aj aplikáciu Zoho Show na tvorbu prezentácií.

 

 

Cena: zdarma s úložným priestorom do 5 GB, od 5 eur / mesiac s ďalšími funkciami a možnosťami

Web: zoho.eu/docs

 

PowerPoint Online

 

Keďže je dnes vďaka online cloudovým službám na trhu viac možností, ako pred 20 rokmi, Microsoft má okrem platenej verzie PowerPointu aj zjednodušenú online verziu zdarma. Stačí, ak máte vytvorený účet Microsoft (zdarma), a prezentácie budete mať uložené cez cloud OneDrive s kapacitou do 5 GB.

 

 

Cena: zdarma s úložným priestorom 5GB.

Web: products.office.com/sk-sk/office-online

 

Užitočné online aplikácie
s možnosťou tvorby prezentácie

 

Evernote

 

Evernote je online aplikácia na tvorbu a zapisovanie poznámok. Keďže u roka na rok pridávajú nové funkcie, dlho to netrvalo, a pridali aj funkciu urobiť z vašich poznámok prezentácie. A to jedným kliknutím. Ak ste skôr typ, ktorý rád šetrí čas, kde sa len dá a namiesto zabíjania času PowerPointovou prezentáciou by ju jedným kliknutím urobil zo svojich poznámok, táto funkcia vám príde vhod.

 

 

Cena: dostupné len v prémiovej verzii za 59,99 eur / rok

Web: evernote.com

 

 

Ak ste vizuálny typ a obľubujete myšlienkové mapy, môžete urobiť aj prezentáciu priamo z nich v nasledujúcich online aplikáciách.

 

xMind

 

Je to jeden z najpoužívanejších programov na tvorbu myšlienkových máp. Len nedávno vyšla verzia 8.0, ktorá prišla s novými funkciami. Medzi nimi aj možnosť vytvoriť prezentáciu priamo z myšlienkovej mapy.

 

 

Cena: funkcia prezentácií dostupná len v platenej verzii za 89 eur

Web: xmind.net

 

Mindmeister

 

Mindmeister už dlhé roky patrí k top online aplikáciám na tvorbu myšlienkových máp, o čom svedčia aj milióny užívateľov z celého sveta. Podobne ako xMind, aj Mindmeister nedávno pridal funkciu tvorby prezentácie priamo z myšlienkovej mapy. Je tak jednoduchá, že ju môžete mať hotovú aj do 3 minút.

A čo je úplne skvelé, do myšlienkovej mapy môžete okrem obrázkov pridať priamo videá, čo urobí vašu prezentáciu ešte pútavejšou.

 

Cena: 3 myšlienkové mapy zdarma, neobmedzene od 4,99 eur/mesiac

Web: mindmeister.com

 

Mindomo

 

Mindomo je menej známy program a zároveň online aplikácia na myšlienkové mapy. No funkciami predčí mnohé známejšie. Jednou z nich je aj prezentačný mód. Stačí vyznačiť, ktoré myšlienky v mape chcete dať na slide, a je to.

Ako Mindmeister, aj v Mindomo môžete priamo do myšlienok vložiť video, čo urobí prezentáciu oveľa zaujímavejšiu a dynamickejšiu.

 

 

Cena: 3 myšlienkové mapy zdarma pre online aplikáciu, zdarma v desktopovej verzii myšlienkové mapy s obmedzením do 40 myšlienok na 1 mapu, neobmedzene od 36 eur/pol rok

Web: mindomo.com

 

Bonusový tip

Milanote

 

Milanote je aplikácia, ktorá vám umožňuje kreatívne zbierať nápady, myšlienky, webstránky, fotky, zapisovať si poznámky a vizualizovať si ich na veľkom plátne. Síce to nie je aplikácia priamo na vytvorenie prezentácie, bezpochýb, vám pomôže vytvoriť štruktúru prezentácie a zozbierať si potrebné materiály spôsobom, ako žiadna iná aplikácia.

Cena: 100 nápadov/poznámok zadarmo, platený účet s neobmedzeným množstvom zaznamenaných myšlienok 9,99 dolára / mesiac

Web: milanote.com