15 užitočných programov na myšlienkové mapy

Myšlienkové mapy program

V predošlom článku ste sa dozvedeli, ako fungujú myšlienkové mapy, a že sú skvelým nástrojom na brainstorming, triedenie či objavovanie vzťahov medzi myšlienkami. Našťastie, existuje mnoho voľne dostupných programov alebo online aplikácií, s ktorými ich môžete veľmi ľahko začať robiť.

Aby ste ich nemuseli hľadať, dal som pre vás dokopy zoznam 15 často používaných nástrojov, ktoré pomôžu každej kreatívnej mysli rozvíjať jej tvorivosť. No ešte predtým, ako si ich predstavíme, pripomeňme si…

3 dôvody prečo sa oplatí používať program na myšlienkové mapy

Máte neobmedzený priestor. Na rozdiel od papiera, nie ste limitovaný jeho rozmerom.

Okrem samotných myšlienok môžete do mapy pridávať aj url adresy súvisiacich webstránok, prílohy a rôzne dokumenty. Niektoré programy tiež umožňujú mať viacero myšlienkových máp naraz v jednom súbore, takže ich môžete prepájať medzi sebou.

Súbor viete ľahšie zdieľať a upravovať s ostatnými. Papier takýto luxus nemá. Navyše nemusíte lúštiť škrabopis iných.

Bonus: Stiahnite si tento PDF dokument a vyhnite sa 3 najčastejším chybám pri tvorbe myšlienkovej mapy. Prezradím vám v ňom aj 4 pokročilé techniky, ktoré zefektívnia vašu schopnosť mentálneho mapovania.

Programy na myšlienkové mapy

XMind

XMind patrí k najpopulárnejším nástrojom na mentálne mapovanie na svete. Okrem mentálneho mapovania obsahuje aj množstvo ďalších spôsobov, ako organizovať svoje myšlienky.

Môžete ho mať zdarma alebo pokročilejšie verzie od $79 ročne.

Edraw Mind Map

Tento software nenájdete v žiadnych rebríčkoch, ale aj tak si ho stiahlo 2,8 milióna užívateľov. &rozšírenú verziu Edraw Max až 9,8 milióna ľudí. Funkciami to nie je len program na myšlienkové mapy. Dokáže tvoriť rôzne diagramy aj procesné mapy, ktoré môžete pridať priamo k mentálnymi mapám a to aj vo verzii zdarma.

Jednoznačne najlepší program, aký široko ďaleko môžete nájsť. K dispozícií je verzia zdarma aj platená za $99.

Mindjet (Mind Manager)

Možnosti manažovania informácii a projektov na vás urobia dojem. Nanešťastie, program nie je zdarma. Môžete využiť 30 dňovú skúľobnú verziu, ale ceny sa potom pohybujú vysoko od $349. Ak nie ste korporácia, pre ktorú je to zanedbateľná suma, je pre vás zbytočný.

The Brain

Tento program je vyššia liga. Jeho cieľom je netvoriť len myšlienkové mapy. Jeho cieľom je vytvoriť obrovskú digitálnu pamäť s dynamickými prepojeniami, ktoré bežná mapa neponúka. Plnú verziu si môžete vyskúšať na 30 dní zdarma. Potom vám ostanú len základné funkcie. Cena sa pohybuje buď $15 mesačne alebo jednorázový poplatok $219.

iMindMap

Tento program vznikol v spolupráci s tvorcom myšlienkových máp, Tonym Buzanom. Podľa ich stránky ho využívali alebo využívajú vo formách ako Disney, Nasa alebo Intel. No podobne ako Mindjet, ak nie ste korporácia, cena je sa štverá celkom vysoko.

Len základná verzia stojí 80, stredná 190 a najvyššia 250.

FreeMind

FreeMind je open sourcový software vytvorený v Jave. Ak ju nemáte nainštalovanú, tento program nespustíte. K dispozícii máte široké spektrum funkcií avšak vzhľadom pôsobí oproti novším programom trochu nemoderne. Stiahnuť si ho môžete zdarma.

Freeplane

Freeplane je open sourcová aplikácia, ktorá beží na všetkých operačných systémoch, ktoré majú nainštalovanú Javu. Takisto ju viete spustiť lokálnem cez USB kľúč.

Môžete v nej voľne umiestniť, zoradiť, klasifikovať a spájať myšlienky, mať ich v textovej podobe, vyuužívať ikony, obrázky aj odkazy na webstránky.

Tvorba myšlienkovej mapy online

Ak sa vám nechce inštalovať žiadny program, môžete využiť web aplikácie. Ich výhodou je, že sa vám stačí prihlásiť z akéhokoľvek zariadenia s pripojením na internet a môžete tvoriť.

Coggle

Myšlienkové mapy program Coggle

Máte Google+ účet? Potom môžete cez Coggle ľahko brainstormovať, tvoriť mentálne mapy a zdieľať ich s ostatnými. Môžete pridávať obrázky, vidieť históriu zmien, exportovať svoje projekty do PNG a PDF formátu, zdieľať mapu na sociálnych sieťach aj pridávať odkazy na stránky. Tiež funguje bezchybne aj na mobilných zariadeniach.

Ponúka verziu zdarma aj platenú od $5 mesačne s pokročilejšími funkciami.

Wise mapping

Myšlienkové mapy program Wisemap

Wisemapping je online open sourcový mapovací editor pre jednotlivcov aj firmy. Svoje myšlienky môžete s pár klikmi zdieľať, vložiť ich do svojich blogov aj exportovať do PDF, SVG a iných obrázkových formátov. Ak by ste chceli, môžete ho aj nainštalovať na svoj vlastný server.

Skvelá správa je, že je celkom zdarma.

Mindomo

Mindomo v sebe má mapovacie nástroje navrhnuté pre podniky a vzdelávacie profesie. Vytvára vizuálne príťažlivé myšlienkové mapy tools a ponúka aj možnosť rozdeliť úlohy a zdieľať informačné zdroje medzi členmi tímu.

Ceny sa pohybujú od $36/pol roka po $162/pol roka. Vo verzii zdarma môžete vytvoriť 3 mapy.

Mindmeister

Myšlienkové mapy program Mindmeister

MindMeister bol vytvorený najmä na spoluprácu medzi viacerými ľuďmi. Svoje mapy môžete ľahko zdieľať a pracovať tak na projektoch s ostatnými v tíme v reálnom čase. Má intuitívne a jednoduché ovládanie, takže nepotrebujete čítať dlhé manuály.

Zdarma si môžete založiť účet a vytvoriť maximálne 3 mapy. Základná verzia začína na €36/6 mesiacov, najvyššia €90/6 mesiacov.

MindMup

Myšlienkové mapy program MindMup

MindMup je veľmi jednoduchý nástroj, ktorý obsahu základné funkcie na tvorbu myšlienkových máp. Ak si však potrpíte na vzhľade, neponúka veľa možností, ako si ho upraviť podľa seba. Nie ste však limitovaný počtom máp, ktoré môžete vo verzii zdarma vytvoriť. Má ale jednu nevýhodu. Ak nepoužívate Google Drive, mapy sa ukladajú na voľne dostupnú url adresu. Ak v nej máte citlivé informácie, potrebovali by ste vyššiu verziu. V nej už k mapám nemá prístup hocikto.

Bubbl.us

Bubbl.us je online aplikácia, ktorá má jednoduché ovládanie. Ak nechcete, nemusíte si ani vytvárať účet. Stačí kliknúť na “Start Brainstorming” a môžete začať. Ak si však budete chcieť odložiť svoju mapu na neskôr, budete si musieť vytvoriť účet zdarma. V ňom môžete vytvoriť maximálne 3 myšlienkové mapy, ktoré môžete tiež zdieľať a exportovať. Prémiový účeť stojí $6/mesiac s možnosťou vkladať obrázky a súbory.

Mind42

Myšlienkové mapy program Mind42

Má jednoduché užívateľské rozhranie, je rýchly a ľahký na používanie. Na začiatok nenáročným ľuďom postačí. A cena? Zdarma.

MindMapfree

Myšlienkové mapy program Mindmap free

MindMapfree je voľne dostupný bez nutnosti registrácie. Poskytuje však len základné funkcie. Nemôžete si pridávať súbory, url adresy ani obrázky. Mapu si potom môžete exportovať ako obrázok alebo uložiť na svoj Google Drive či Dropbox.

Hor sa do tvorby myšlienkových máp.

A ešte jedna vec. Ak sa vám tento článok páčil alebo si myslíte, že by dokázal pomôcť vašim priateľom, dajte im o ňom vedieť na sociálnych sieťach.