Top stratégia nielen spisovateľov ako písať nezabudnuteľné texty

Ako písať lepšie a kvalitné texty

Znie to príliš dobre na to, aby to bola pravda?

Ak áno, tak sa vám nečudujem. Existuje jedna múdrosť, ktorá hovorí: „Ak to znie až príliš dobre, pravdepodobne to nebude fungovať.“ Našťastie v tomto prípade to tak nie.

Dozviete sa jednu z najjednoduchších techník, aká existuje, keď sa chcete naučiť ako písať kvalitnejšie texty.  Môžete ju využiť kdekoľvek od písania blogu, cez písanie emailov, po písanie knihy. Dokonca aj pri príprave prezentácie.

Hoci je jednoduchá, je veľmi účinná. Samozrejme existujú aj iné spôsoby, ako vylepšiť svoje texty, ale tento sa dokážete naučiť za X minúty.

Ukážem vám jeden príklad, ktorý hovorí za všetko. Nasleduje úryvok prejavu Martina Luthera Kinga Jr. – Mám sen.

Dobre si ho prečítajte.

„Ale o sto rokov neskôr, černoch stále nie je slobodný. O sto rokov neskôr, život černocha je stále  veľmi zmrzačený putami segregácie a reťazami diskriminácie. O sto rokov neskôr, černoch žije na osamelom ostrove chudoby uprostred veľkého oceánu materiálnej prosperity. O sto rokov neskôr, černoch stále trpí v kútoch americkej spoločnosti a ocitá sa vo vyhnanstve na vlastnom území. A tak sme sem dnes prišli, aby sme naliehavo poukázali na túto potupnú situáciu.“

Je pekne presvedčivý, však? Vybral si dobré slová. Presnejšie povedané mocné slová.

Poďme sa na tieto slová pozrieť bližšie a tentokrát s podčiarknutými mocnými slovami.

„Ale o sto rokov neskôr, černoch stále nie je slobodný. O sto rokov neskôr, život černocha je stále veľmi zmrzačený putami segregácie a reťazami diskriminácie. O sto rokov neskôr, černoch žije na osamelom ostrove chudoby uprostred veľkého oceánu materiálnej prosperity. O sto rokov neskôr, černoch stále trpí v kútoch americkej spoločnosti a ocitá sa vo vyhnanstve na vlastnom území. A tak sme sem dnes prišli, aby sme naliehavo poukázali na túto potupnú situáciu.“

Každé jedno podčiarknuté slovo vytvára rôzne pocity. V tomto prípade Martin  Luther King Jr. vytvára pocit nespokojnosti nad vtedajším stavom černochov slovami ako napríklad „nie je slobodný,“ „reťaze diskriminácie“ a „vyhnanstvo.“ Všimnite si tiež kontrast medzi slovami „osamelý ostrov chudoby“ a „oceán materiálnej prosperity.“ Týmto naznačuje, že práva, ktoré im patria, sú im odopierané.

Nie je to náhoda, že všetci dobrí rečníci, spisovatelia, právnici alebo marketéri používajú dobre zvolené slová, ktoré majú v ľuďoch vytvoriť určité dojmy alebo reakcie.

„Ako mám teda zvoliť správne slová?“ pýtate sa. Všetko, čo potrebujete, je mať zoznam slov, ktorý použijete na rôzne účely. Vy teraz asi žiadny nemáte. Nevadí. Kryjem vám chrbát. V tomto článku sa dozviete niekoľko tuctov slov, ktoré môžete použiť na rôzne účely.

Najprv sa pozrieme na to, ako písať tak, aby ste vzbudili zvedavosť.

 

Ponúknite im zakázané ovocie

Odveké záhady ľudstva: Ako sme vznikli? Ako vznikol vesmír? Prečo na ne chceme odpovede? Poviem vám že neviem. Viem len jedno. Poznať odpovede na tieto otázky chce takmer každý, lebo je to naša prirodzená vlastnosť.

Len si to priznajme. Priťahujú nás záhady a všetko, čo je pred nami skryté.

Tak prečo nepoužiť túto ľudskú vlastnosť, aby vaše texty ľudia považovali za zaujímavejšie?

Kedykoľvek potrebujete vzbudiť trochu zvedavosti, tu a tam prihoďte niektoré z nasledujúcich desiatich slov a vaši čitatelia si nebudú môcť pomôcť, len sa zaujímať o váš odkaz:

 

Cenzurovaný

Dôverná informácia

Kontroverzný

Neprístupný

Pašovaný

Priznanie

Skrytý

Tajomstvo

Zakázaný

Zo zákulisia

 

Príklad:

 

Jeden z mojich dobrých priateľov strávil celých 6 rokov štúdiom 198 najlepších podnikateľov 20. storočia. Priznal sa mi, že až 186 z nich vôbec nepoužívali postupy, ktoré si dnes môžete prečítať v knihách. Navyše zistil, že väčšina odborníkov veľmi cenzuruje informácie, ktoré vám dávajú.

 

Samozrejme, tento príklad je vymyslený. Nepoznám nikoho, kto by študoval 6 rokov najlepších podnikateľov. Ale aj tak je pekne vzbudzuje zvedavosť, čo poviete. Pravdivé na ňom ale je, že tí najlepší vám ani zďaleka nehovoria všetko. Len sa zamyslite… ako často ste sa stretli s tým, čo tu teraz čítate na inom blogu alebo knihe nejakého odborníka? Zrátate to na jednej ruke. Možno ani nebudete mať čo rátať, pretože odborníci to pred vami skrývajú.

Vidíte posledné slovo v predošlej vete? Tak jednoduchá technika toto je. Len som si zvolil jedno slovo zo zoznamu a pridal ho do tej vety. Pôvodne som chcel napísať len „možno ani nebudete mať čo rátať.“ Vidíte, ako tá posledná veta dodala predošlému odseku na sile?

Tento zoznam desiatich slov ani zďaleka nie je celý. Nájdite ďalšie slová alebo slovné spojenia, ktoré môžete použiť vo vašich textoch. Ak vám teraz nič nenapadá, nebojte sa. Časom určite na nejaké narazíte buď v iných článkoch alebo vám napadnú, keď to nebudete čakať. Potom si ich iba zapíšte.

Zvedavosť máme za sebou. A čo takto nadchnúť a naplniť čitateľov energiou?

 

Slová, ktoré vás nabijú energiou

Počuli ste už slovné spojenie entuziazmus je nákazlivý? Veru je. Pravdou tiež je, že nie všetci budú okamžite nadšení vašou myšlienkou tak, ako ste vy.

Povedzme si to na rovinu. Vaši čitatelia nebudú hneď radostne skákať a otvárať šampanské, keď vás začnú čítať. Dnes je človek buď znudený, buď unavený alebo ho niečo trápi. Hľadá niečo, čo by ho prebralo a urobilo mu radosť.

Vaším písaním mu to môžete dopriať. Použite niektoré z nasledujúcich 14 slov, aby ste ich nabili energiou:

 

Báječný

Nadšený

Ohromujúci

Padla mi z toho sánka

Potešiť

Povznášajúci

Pôžitok

Prekvapivý

Prekypujúci energiou

Príjemný

Radostný

Skvelý

Udivujúci

Úžasný

 

Príklad:

Na tomto svete sa deje pravidelne jedna vec, ktorá vôbec nedáva zmysel. Už sa vám stalo, že ste mali po sebe niekoľko zlých dní, kedy vám nič nevychádzalo? No potom sa stalo niečo ohromujúce. Všetky tie zlé myšlienky, ktoré ste kvôli tomu mali, sa zmenili na príjemné, pretože vám zrazu všetko vychádzalo. Čoho ste sa dotkli alebo urobili, to fungovalo. Skvelý pocit, však? Neustále vás udivovalo, ako je to možné. Najlepšie na tomto všetkom je, že keď vám všetko ide samo od seba, naplní vás to radosťou a začnete prekypovať energiou. Ako úžasne by sa nám žilo, keby každý jeden deň vyzeral presne takto.

 

Odkiaľ môžete získať ďalšie slová plné energie?

Najlepším spôsobom, ako získať ďalšie užitočné slovné spojenia, je počúvať ľudí, ktorí hovoria s nadšením o niečom, čo im robí radosť. Takže keď vám najbližšie bude váš priateľ(ka) hovoriť o niečom, čo sa im veľmi páčilo, napnite sluch.

A čo keď chcete niekoho povzbudiť?

 

Slová, ktoré povzbudia

Nádej a povzbudenie patria k najsilnejším emóciám. Vďaka nim sa ľudia vedia premôcť a pustiť sa do vecí, ktoré by iní pokladali za nemožné. Ak viete, ako túto emóciu vyvolať, máte v rukách silný nástroj, ako ľudí naviesť k tomu, aby prerástli samých seba.

 

Guráž

Nádej

Neprestať

Nevzdať sa

Oddaný

Odvaha

Pád

Pokračovať

Poraziť

Sila

Sľub

Statočnosť

Triumf

Viera

Víťazstvo

Vydržať

Vzdor

 

Príklad:

Walt Disney nedokončil ani strednú školu a vyhodili ho z prvej práce v novinách, pretože mu chýbala predstavivosť. Počas nasledujúcich rokov zažil niekoľko podnikateľských neúspechov a tvrdých pádov. Ale on sa nevzdal. Vydržal pri svojom sne a vybudoval zábavné impérium, ktoré prinieslo radosť miliónom. Všetko, čo mal, bola iba jeho viera, že to dokáže. Tá mu dala silu pokračovať. Keď bude o pár rokov spomínať, nebudú to tie neúspechy, na ktoré bude spomínať. Nezdary pominuli, ale ten pocit triumfu mu ostal už navždy.

 

Slová, ktoré nahnevajú

Niekedy je vašou úlohou ľudí rozohniť, aby ste ich naviedli k činom. Ale nie preto, aby ste ich manipulovali. Ale preto, aby ste poukázali na nejakú neprávosť  a ľudia s tým chceli niečo urobiť.

Nanešťastie, väčšina ľudí je dosť apatická, o nič sa nestará a aj keby im niečo ukradli, povedia si, že čo s tým narobia. Čakajú, kým pre nich situácia začne byť totálne neznesiteľná. Preto niekedy treba z iskry urobiť plameň a z neho veľkú vatru. Ale obozretne s nasledujúcimi slovami. Je to ako s korením. Keď to preženiete, všetko pokazíte.

 

Arogancia

Bastard

Bez kúska citu

Hlúposť

Klamať priamo do očí

Lži

Nafúkaný

Nakopať do zadku

Namyslený

Naničhodník

Odporný

Potrestať

Protivný

Snobský

Tyrania

Ubiť

Vševedko

Zbabelec

Zlo

Zneužiť

 

Príklad:

Ten arogantný bastard mi klamal priamo do očí. Čo si myslí, že som hlupák? Že na to neprídem? Ak by som bol nafúkaný ako on, hneď na mieste by som ho nakopal do zadku.

 

Táto stratégia je naozaj úplne jednoduchá. Tento príklad, ktorý ste si práve prečítali, mi trvalo vymyslieť asi 2 minúty. Úplná hračka.

 

Možno vás tiež zaujme: Čo vás spisovateľ Ray Bradbury môže naučiť o písaní a kreativite