Čo robiť, keď sa nudím? Skoncujte s touto otázkou raz a navždy

čo mám robiť keď sa nudím

Ó nie. Už je to tu zas. Trápi vás otázka: Čo mám robiť, keď sa nudím?

Sedíte a pozeráte naokolo. V hlave prázdne vákuum. Nič vám nenapadá. Nič sa vám nechce. Čím viac sa nudíte, tým je to horšie. Viete prečo?

Naša myseľ neustále hľadá nejaké stimuly. Keď ich nemá, je ako stratená. Preto ten pocit.

Dobrou správou je, že existuje množstvo aktivít, z ktorých si môžete vybrať. Kreatívni ľudia by o tom vedeli rozprávať. Tí sa takmer nikdy nenudia, pretože si vedia ľahko niečo vymyslieť, čo robiť vo voľnom čase. No predtým, než zistíte, čo všetko môžete robiť, keď sa nudíte, najprv niekoľko dôležitých faktov o nude a prečo nám neprospieva.

Vedeli ste, že nuda spôsobuje taký stres ako prepracovanie?

 

Určite ste aj vy zažili frustráciu z vyčerpania a prepracovania. Možno ste k tomu pridali aj nedostatok spánku, aby toho nebolo málo. Úlohy vás obklopujú z každej svetovej strany. Keby mohli, tak by vám vyseli aj nad hlavou.

No vedeli ste, že aj nedostatok práce môže byť rovnako vyčerpávajúci? Podľa zistení tejto štúdie sa pri nude zvyšuje hladina kortizolu (hormón stresu), a dokonca je je spojená aj s ťažkosťou udržať pozornosť.

Slovami talianskeho básnika Giacoma Leopardiho: Nuda je najvznešenejšia zo všetkých ľudských emócií, pretože vyjadruje skutočnosť, že ľudský duch je v istom zmysle väčší ako celý vesmír. Nuda je vyjadrením hlbokého zúfalstva, že nenachádzame nič, čo by mohlo uspokojiť nekonečné potreby našej duše.

Preto ak neviete, čo robiť, keď sa nudíte doma alebo v práci, neviete čo so sebou a myseľ vám blúdi kade tade, len aby sa niečím zamestnala. Myseľ potrebuje niečomu venovať pozornosť a potrebuje byť niečím zamestnaná.

Psychológovia tiež zistili, že ak ľuďom odoberiete na dlhší čas možnosť vnímať prostredie prostredníctvom jedného alebo viacerých zmyslov, začne to mať negatívny vplyv na ich mentálne zdravie. Na druhej strane, má to aj pozitívny účinok, ak to nepreženiete, čo sa využíva pri hodinových relaxáciách vo floating tankoch.

Ak nechcete, aby vám nuda pribila posledný klinec do rakvy bezcielneho blúdenia, vyskúšajte niektorú z nasledovných aktivít.

Pozorujte ľudí a vymyslite im príbeh

 

Túto techniku údajne využíval aj spisovateľ Thomas Hardy. Hovorilo sa o ňom, že nikdy necestuje dostavníkom alebo vlakom bez toho, aby vo svojej mysli nevytváral príbeh každému pasažierovi.

Táto technika je skvelá a môžete ju využívať aj keď nie ste spisovateľom. Funguje úplne jednoducho. Ak niekoho uvidíte, vymyslite mu krátky príbeh. Nie je podstatné, ako dobrý bude. Dôležité je, aby ste začali.

Choďte von a pozorujte ľudí. Kdekoľvek. V nákupnom centre, vonku, v kníhkupectve, v kaviarni. Pozorujte, čo robia, ako vyzerajú a ako sa správajú. Vymyslite im, životný príbeh. Čo zažili. Vytvorte im osobnosť. Prezývku. Sny a túžby. Nesplnené sny a túžby. Tajnosti, ktoré nikomu nepovedali.

Napríklad ak ste v kaviarni a vidíte ako niekto sedí sám. Prečo sedí sám? Čaká na niekoho? Má rande? Má rande na slepo? Kto ho k tomu dokopal? O čom asi premýšľa? Je nervózny?

Alebo ak by ste chceli ísť do extrémov… vymýšľa plán na prepadnutie banky, aby zaplatil svoje účty, postaral sa o rodinu, a aby ich nevyhodili z domu?

Začnite písať

A nie, nemám na mysli smsky, správy alebo emaily. Mám tým na mysli sadnúť si k počítači (alebo zobrať pero a papier), a začať písať viac ako len stručné vety.

Písanie vám pomôže premýšľať o svojom živote a zmenách, ktorými prechádzate. Často robíme veci automaticky bez toho, sme si to uvedomovali, prečo ich robíme, alebo či na nás majú hlbší vplyv. Týmto si utriedite a ujasníte svoje myšlienky, čím lepšie pochopíte seba aj svet naokolo.

Písanie bolo vždy návykom vysoko kreatívnych ľudí, či už vo forme denníka alebo pri zapisovaní svojich objavov a postrehov do zápisníkov. Leonardo da Vinci po sebe zanechal niekoľko tisíc zapísaných strán, kde by ste našli okrem jeho vedeckých a umeleckých pohľadov na tvorbu aj myšlienky ohľadom života.

Pravidelné písanie vás núti pravidelne tvoriť, čím len posilňujete svoju schopnosť tvoriť. Vďaka tomu prídete ľahšie s novými nápadmi a tie vám potom dajú ďalšiu inšpiráciu. Katastrofa v podobe nudy zažehnaná.

 

Odporúčané čítanie:

Ako napísať pôsobivú esej krok za krokom

Čo je to journaling a ako začať

 

Začnite sa vzdelávať v oblasti zdravia

Obezita, nezdravý spôsob života či málo pohybu sú veľkými problémami, ktoré vedia vyústiť do mnohých problémov. Ak by ste chceli pre seba niečo urobiť, začnite sa vzdelávať viac o tom, ako pre svoje zdravie niečo urobiť, či už ide o životosprávu, životný štýl či zdravý jedálniček. Je toho toľko, že máte čo študovať celé roky.

 

Naučte sa stojku na rukách

Ak chcete byť zamestnaný nejakou činnosťou na veľmi dlhý čas, tak sa začnite učiť nejakú pohybovú schopnosť. Jednou z nich môže byť napríklad stojka na rukách. Niečo také sa nenaučíte za pár dní ani týždňov. Bude to chcieť vytrvalosť a pravidelný tréning. A pri ňom sa isto nudiť nebudete. Práve naopak, aj sa môžete poriadne zapotiť.

 

Začnite blogovať

Ak sa nudíte a neviete, čo robiť, tak blogovanie vás zamestná natoľko, že na nudu rýchlo zabudnete. No okrem zabitia nudy má blogovanie viacero ďalších výhod. Veľa sa pri ňom naučíte. Nielen z hľadiska toho, ako si vytvoriť web, ale aj o téme, o ktorej budete písať. Bude vás to poháňať k tomu viac sa naučiť, lepšie si organizovať myšlienky a vyjadriť ich.

Vďaka dostupným technológiám a službám je založenie blogu veľmi jednoduché. Môžete využiť blogovacie systémy zdarma (napríklad na blog.sme.sk). No lepšie je mať vlastný blog, pretože budete mať väčší priestor upraviť si vzhľad webu podľa seba. Napríklad na platforme WordPress, s ktorým viete pomerne ľahko urobiť vlastný web aj bez programátora (tento web tiež funguje na WordPresse).

Stačí vám vymyslieť názov domény, registrovať si ju a zabezpečiť kvalitný webhosting a môžete sa do toho pustiť.

Vzdelávajte sa

Deti prídu do školy ako otázniky a odídu z nej ako bodky.

Táto myšlienka pripisovaná mediálnemu teoretikovi a kultúrnemu kritikovi Neilovi Postmanovi opisuje príčinu toho, prečo sa veľa ľudí nudí. Deti sú prirodzene zvedavé. Preto neposedia na jednom mieste. Nie že by boli nevyhnutne hyperaktívne. Jednoducho chcú spoznávať nové veci.

Keďže škola túto našu prirodzenú vlastnosť nepodporuje, a namiesto objavovania nám dáva pripravené odpovede, postupne sa deti odučia z učiť sa niečo nové z vlastnej iniciatívy.

V tomto nám deti môžu ísť príkladom. Ak v sebe znovu začnete pestovať prirodzenú zvedavosť, nudu vystrieda túžba po vedomostiach.

Možno sa to zdá ťažké, ale nie je to tak. Viete prečo? Pretože na svete neexistujú nudné veci. Len veci, ktorých krásu sme ešte neobjavili.

Medzi nudné predmety často patrí história. Učiť sa naspamäť dátumy naozaj nie je ničím zaujímavé. Vedieť, že 2.12. 1805 Napoleon vyhral bitku pri Slavkove alebo 18.6. 1815 prehral bitku pri Waterloo, čím sa skončila jeho vláda vo Francúzsku, vás nemá ako nadchnúť.

Ale zisťovať, ako taktiku zvolil, ako pri tom myslel, alebo akí ľudia a aké myšlienky ovplyvňovali jeho život, to už je zaujímavejšie. Predstavte si, že vy by ste tie myšlienky poznali a vedeli využiť vo svojom živote. Nie je to oveľa viac zaujímavejšie ako obyčajné dátumy? Si píšte, že áno.

A čo takto bojové umenia? Možno vás nezaujíma, ako proti sebe v klietke bojujú dvaja zápasníci MMA. Ale techniky pomocou, ktorý dokážu udržať svoju myseľ disciplinovanú a stratégie, pomocou ktorých dokážu ovládať strach a svoje emócie… to už stojí za menšie štúdium komukoľvek. Niečo vás ľahko rozhodí? Začnite sa viac zaujímať o techniky najlepších bojovníkov.

Opäť v sebe prebudiť zvedavosť vôbec nie je náročné. Práve naopak. Stačí sa na to pozrieť trochu inak a zrazu budete chcieť spoznať túto krajšiu stránku vecí.

Navyše to má aj jeden prekvapivý benefit. Okrem zahnania nudy budete môcť druhých nadchnúť týmto krajším pohľadom počas konverzácie.

 

Začnite cvičiť

Cvičenie je skvelé nielen preto, lebo urobíte niečo pre svoje zdravie, ale aj preto lebo je dlhodobá a najmä pravidelná záležitosť, ak chcete vidieť výsledky. Či už chcete vedieť, ako začať cvičiť, ako nabrať svaly, dosiahnuť vytúženú postavu, zvýšiť si maximálnu silu, naučiť sa nové schopnosti ako stojka či zvýšiť celkovú kondíciu, bude trvať, kým si všetko potrebné preštudujete a hlavne natrénujete.

Samozrejme, nemusíte tráviť 10 hodín týždenne v posilke. Ale aj tie 3 či 4 hodiny vám zaberú toľko času, že vám žiadny čas na nudu nezostane. Nehovoriac o tom, ako silno a zdravo sa budete cítiť.

Čítajte

Keď už sme pri vzdelávaní, nedá sa nespomenúť čítanie. Dôvodov prečo čítať, je viac. No za zmienku stoja hlavne tieto:

  1. Podľa výskumu spomaľujete úpadok svojich kognitívnych schopností. Čím viac je aktívny, tým väčšiu silu má. Funguje podobne ako svaly. Keď necvičíte, ochabnú.
  2. Rozšírite si aj slovnú zásobu. A prečo by vás to malo zaujímať? „Hranice môjho jazyka sú hranicami môjho sveta,“ povedal raz jeden z najlepších filozofov 20. storočia, Ludwig Wittgenstein. Čím širšiu slovnú zásobu budete mať, o to viac pohľadov na jednu vec budete mať. A práve táto schopnosť je kľúčovou pre vašu kreativitu. Väčšina ľudí vidí len jedno riešenie. No kreatívni ľudia sa na vec vedia pozrieť z viacerých pohľadov.

Odporúčané čítanie: Ako na čítanie s maximálnym porozumením

Aby to neostalo bez reálneho príkladu, pozrite si, koľko čítal majster bojových umení, Bruce Lee. Mal vlastnú knižnicu, v ktorej mal niekoľko stoviek kníh, ktoré prečítal.

 

Choďte sa prejsť

Chôdza je jedným z najprirodzenejších pohybov. A jej účinky sú naozaj prekvapivé, okrem lepšej budete aj viac kreatívny. Ako zistili mnohí géniovia, a nedávno aj veda, táto neobyčajne jednoduchá činnosť zvyšuje kreativitu.

Namiesto rozpisovania sa ich nechám hovoriť samých za seba:

„Zvykol som chodievať popri vode, keď som dokončil dielo, alebo keď som sa snažil niečo vymyslieť. Bolo jednoduchšie myslieť, keď som chodil, niečo robil alebo videl ľudí robiť niečo, v čom sa vyznali.“ – Ernest Hemingway

„Myslím si, že v momente, keď sa pohnú moje nohy, začnú prúdiť aj moje myšlienky.“ – Henry David Thorou

„Nadovšetko, nestraťte svoju túžbu po chodení. Každý deň sa prechodím do stavu blaha, a odchádzam od každej z chorôb. Prechodil som sa k svojim najlepším myšlienkam a nepoznám žiadnu myšlienku tak ťažobnú, že sa od nej nedá odísť.“ – Soren Kierkegaard

„Bezcielne túlanie vedie k dokonalosti.“ – Lao Tzu

Odporúčané čítanie: Ako pomocou obyčajnej prechádzky dokážete zlepšiť svoju tvorivosť